Q1 - NADH
Minden amit a Q1 koenzimről tudni kell !
A Q1 a szervezet legfontosabb koenzimje, számos biológiai reakció meggyorsítója.
A sejtek fejlődéséhez és az energiatermeléshez NADH-ra van szükség: élelmiszereinkből energiát kell nyernünk, amelynek során az elektronokat az NADH szállítja a sejtekben zajló életfontosságú energia-termelő folyamatok során.
A NADH közvetlen módon részt vesz a sejtszintű immunvédekezési rendszerben és emellett fontos antioxidáns
is! Ezért minél nagyobb mennyiségben áll a test rendelkezésére NADH, annál több védelmet képes az immunrendszer biztosítani !
MIT KELL TUDNI A Q1 KOENZIMRŐL?
A NADH egy olyan komplex vegyület, amely többek között B3-vitaminból (nikotinamid) épül fel. A NADH a sejtek energiatermelő folyamatainak és antioxidáns rendszerének nélkülözhetetlen eleme. Alapvető szerepe van az elektronok szállításában a redoxpotenciál-transzfer során. Biokémiailag a NADH a szervezetben megtalálható egyik legpotenciálisabb antioxidáns rendszer.
Mire használjuk? / főbb hatásai:
- Segít megelőzni a kardiovaszkuláris betegségeket (elsősorban a szívelégtelenséget), ill. a már kialakult rendellenességek esetén is javulást eredményezhet a használata.
- Magas vérnyomás: Az eddigi megfigyelések alapján az mondható el, hogy 8-15 Hgmm-rel képes csökkenteni a vérnyomás értékét.
- A szervezetben erős antioxidáns hatással rendelkezik, amely hatását főleg a mitokondriumban fejti ki.
- Mitokondriális betegségek: A Q10 és/vagy Q1 alkalmazása a korábban bemutatott biokémiai hatás alapján indokolt a következő kórképekben: myopathiak és encephalomyopatiák.
- Csökkentheti a regenerációs időt, mivel részt vesz az ATP termelésében. Krónikus fáradtság szindróma esetén is segíthet.
További előnyei
- Az orvostudomány számos olyan megbetegedést ismer, melyet a szabad gyökök okoznak (néhány szív- és érrendszeri megbetegedés, több daganatos megbetegedés, az ízületeket érintő degeneratív betegségek és az öregedéssel kapcsolatos kórformák). Ez azt is jelenti, hogy a Q1 alkalmazása előnyös lehet ezekben a betegségekben.
- Úgy tűnik, védi az idegeket, lassítja a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór súlyosbodását.
- Alzheimer-kór: Klinikai vizsgálatok azt bizonyították, hogy a Q10 és/vagy Q1 alkalmazása csökkentette a demencia kialakulását és progresszióját Alzheimer-kórban.
- Parkinson-kór: Klinikai vizsgálatok azt bizonyították, hogy a Q10 és/vagy Q1 alkalmazása csökkentette a Parkinson-kór tüneteit.
Hogyan használjuk?
- A Q1 koenzim zsírban oldódó anyag. Így ajánlatos zsírt tartalmazó étkezés közben/után bevenni, ez fokozhatja a felszívódó mennyiséget. Naponta 1-5 mg szedése javasolt!
- Tiltás: nem szerepel semmilyen tiltólistán.
Kölcsönhatások egyéb hatóanyagokkal
- Q1 szükséges ahhoz, hogy a Q10 az antioxidáns, ill. energiatermelésben játszott szerepét betöltse.
Mi is pontosan a Q1 NADH?
A KOENZIM-1(Q1) minden élő növényi és állati sejtben megtalálható,
minthogy alapvető fontosságú az energiatermeléshez, és ezáltal minden
sejt életben maradásához. Az állati sejtek több KOENZIM-1(Q1)-t
termelnek, mivel nagyobb az energiaszükségletük is.
A
legnagyobb KOENZIM-1(Q1)-tartalom azokban a sejtekben és szövetekben
fordul elő, amelyek a legnagyobb energia-szükséglettel bírnak. Ezek a
szív, az agy, az izmok, a máj és a vesék.
Az NADH-t a KOENZIM-1(Q1) névvel is szokták illetni. Ez a megnevezés a KOENZIM-1(Q1) jelentőségét hangsúlyozza, lévén szervezetünkben a legfontosabb koenzim. A koenzimeknek az enzimek mellett jelen kell lenniük mint kiegészítő anyagoknak (szakszóval "faktorok"-nak), hogy az enzimek aktívak legyenek.
Az emberi szervezetben több mint 1000 anyagcsere-reakciót szabályoz a Q1 koenzim
A KOENZIM-1(Q1) által katalizált számos biokémiai reakció közül az alábbiaknak van a legkiemelkedőbb jelentősége:
- A KOENZIM-1(Q1) az energiatermelés "üzemanyaga" minden sejtben.
- A KOENZIM-1(Q1) elősegíti a sejtek érintetlenségének, épségének megőrzését.
- A KOENZIM-1(Q1) támogatja a test saját elhárító mechanizmusát.
- Ha hiány van KOENZIM-Q1 -ből, akkor a testi vagy a szellemi fáradtság érezhetővé válik.
- A KOENZIM-1(Q1) minden élő sejtben előfordul.
- A legmagasabb KOENZIM-1(Q1)-tartalom a húsokban, a szárnyasokban és a halakban található. A zöldségek, gyümölcsök, vagy másféle növényi élelmiszerek sokkal kisebb mennyiségben tartalmaznak KOENZIM-1(Q1)-et, mint a húsok.
Az élelmiszerek összes KOENZIM-1(Q1)-tartalmának gyakorlatilag teljes egésze tönkremegy a főzés folyamán. A nyers élelmiszerekből származó KOENZIM-1(Q1)-t pedig a gyomorban lévő savak bontják le. Az egyedüli lehetőség arra, hogy ezt a létfontosságú anyagot kielégítő mennyiségben fel tudjuk venni az élelmiszerekből, abban áll, hogy a KOENZIM-1(Q1)-et vesszük magunkhoz!
Q1 – minden testi sejt új energiaforrása
Testünk valamennyi élő sejtje energiát igényel ahhoz, hogy feladatát el tudja látni.
- Az izmoknak ahhoz kell energia, hogy mozogni tudjanak.
- Az agy az energiát a működőképes felismerő és emlékező tulajdonságokhoz igényli.
- A szívnek az energia a pumpálási-szivattyúzási feladatok ellátásához kell.
- A tüdő nem képes energia nélkül lélegezni.
- Az energiatermelésre való képesség az előfeltétele annak, hogy egy sejt egyáltalán létezni tudjon. Energia nélkül minden sejt elpusztul.
Egy élő sejtnek az energiatermeléshez a következő tápanyagokra van szüksége:
- Cukorra a táplálékból,
- Oxigénre és
- NADH-re, azaz a KOENZIM-1(Q1) -re.
Egy olyan folyamatban, amit sejtlégzésnek neveznek és ami minden egyes testi sejtben végbemegy, a glükózból egy speciális, a sejt számára felhasználható formájú – üzemanyag -, mégpedig a KOENZIM-1(Q1) jön létre. Ez az anyagcsere-folyamatok egymás után lezajló (kaszkád) lépései során reakcióba lép az oxigénnel, miközben víz képződik és energia szabadul fel.
Ezt az energiát kémiai alakban, egy ATP-nek (Adenozin-trifoszfát,
angolul: "Adenosin-TriPhosphate") nevezett vegyületben tárolja a sejt.
KOENZIM-Q1 elősegíti a sejtek épségének megóvását
Számtalan anyag hat naponta az emberre. Ezek befolyást tudnak gyakorolni a sejtekre, miközben a sejteket három döntő fontosságú helyen támadják meg: A sejtmembránon keresztül, a mitochondriumnál (ahol az energiaképződés végbemegy), és a sejtmagban lévő géneknél. Ha a sejtmembrán megsérülnek, akkor "lyukassá" válik. Ilyenkor citoplazma lép ki és a sejt elpusztul.
Ha a mitochondrium sérül meg, akkor csökken az energiatermelés. Amikor egy meghatározott szint alá esik az energiatermelés, akkor a sejt az energiahiány következtében tönkremegy, elpusztul.
Támogatja a szervezet saját védekező mechanizmusát:
A fehérvérsejtek képesek arra, hogy a baktériumokat, vírusokat és más fertőző ágenseket eltávolítsák, eliminálják. Ehhez azonban nagy mennyiségű energiára van szükség. Ezért játszik oly döntően fontos szerepet a KOENZIM-1(Q1) az immunvédekezésben, és minél több KOENZIM-1(Q1) áll a szervezet rendelkezésére, annál jobban működik immunrendszerünk, és annál jobban meg vagyunk védve a fertőzésektől. A KOENZIM-1(Q1) elősegíti a fontos anyagok képződését a testünkben
Ide sorolandók az úgynevezett
- ingerületátvivő anyagok (neurotranszmitterek),
- az agy kémiai üzenettovábbító szerei, a küldöncök, melyek nagyon fontosak az emlékezőképességben,
- a gondolkodási teljesítményben,
- de még a pszichikai viselkedésben is.
Ezért minél nagyobb mennyiségben áll a test rendelkezésére NADH, annál több védelmet képes az immunrendszer biztosítani.
Felhasznált irodalom:
- Crane F.L., Hatefi Y., Lester R.I., Widmer C. (1957) Isolation of a quinone from beef heart mitochondria. In: Biochimica et Biophys. Acta, vol. 25, pp 220-221.
- Eighth International Symposium on Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q (1994) Littarru G.P., Battino M. , Folkers K. (Eds) The Molecular Aspects of Medicine, Vol. 15 (Supplement), pp S1-S294.
- Folkers K, Brown R, Judy WV, Morita M. Survival of cancer patients on therapy with coenzyme Q10. Biochem Biophys Res Commun. 1993;192:241-245.
- Folkers K., Langsjoen Per H.,Willis R., Richardson P., Xia L.,Ye C., Tamagawa H. (1990) Lovastatin decreases coenzyme Q levels in humans. Proc. Natl. Acad Sci. Vol. 87, pp.8931-8934.
- Folkers K., Vadhanavikit S., Mortensen S.A. (1985) Biochemical rationale and myocardial tissue data on the effective therapy of cardiomyopathy with coenzyme Q10. In: Proc. Natl. Acad. Sci., U.S.A., vol. 82(3), pp 901-904.
- Judy W.V., Hall J.H., Toth P.D., Folkers K. (1986) Double blind-double crossover study of coenzyme Q10 in heart failure. In: Folkers K., Yamamura Y. (eds) Biomedical and clinical aspects of coenzyme Q, vol. 5. Elsevier, Amsterdam, pp 315-323.
- Langsjoen P. H., Langsjoen P. H., Willis R., Folkers K. (1994) Treatment of essential hypertension with coenzyme Q10. In: Eighth International Symposium on Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q (1994) Littarru G.P., Battino M. , Folkers K. (Eds) The Molecular Aspects of Medicine, Vol. 15 (Supplement), pp S287-S294.
- Langsjoen P. H., Langsjoen, P. H., Folkers, K. (1989) Long term efficacy and safety of coenzyme Q10 therapy for idiopathic dilated cardiomyopathy. In: The American Journal of Cardiology, Vol. 65, pp 521 – 523.
- Langsjoen Per.H., Vadhanavikit S., Folkers K. (1985) Response of patients in classes III and IV of cardiomyopathy to therapy in a blind and crossover trial with coenzyme Q10. In: Proc. Natl. Acad. of Sci., U.S.A., vol. 82, pp 4240-4244.
- Mellors A., Tappel A.L. (1966) The inhibition of mitochondrial peroxidation by ubiquinone and ubiquinol. J. Biol. Chem., vol. 241, pp 4353-4356.
- Mortensen S.A., Vadhanavikit S., Folkers K. (1984) Deficiency of coenzyme Q10 in myocardial failure. In: Drugs Exptl. Clin. Res. X(7) 497-502.