Magnézium a nélkülözhetetlen ásvány !
Magnézium nélkülözhetetlen ásványi anyag a szervezet számára, ugyanis több, mint 300 enzim működéséhez szükséges, melyek - többek között - a sejt energiatermelő folyamatait katalizálják.
A magnézium az idegrendszer sejtjeinek működésén túl a csontok és fogak felépítésében is részt vesz a kalcium mellett.
A sejtek hártyájának áteresztőképességét is szabályozza, hatására az érfalak rugalmassága nő, a szívizom összehúzódó képessége javul, és csökken a ritmuszavarhoz vezető állapot kialakulásának valószínűsége, vagyis, javítja a szív munkájának hatásfokát.
Magnéziumhiányos állapotok és a pótlás
Az izomgörcs kialakulásának hátterében alapvetően az ionáramok
egyensúlyának felborulása, illetve az izom tápanyag- és
oxigénellátásának zavarai állnak melyet a magnézium hiánya gyakran okoz .
A B6-vitamin elősegíti a magnézium felszívódását, ezért ajánlják a szakemberek az együttes fogyasztást.
A magnéziumhiány leggyakoribb tünetei a gyengeség, az izomgörcsök, a szívritmuszavarok, a koncentrálóképesség zavara és az ingerlékenység, de hiánya megnöveli sok más kórkép kialakulásának valószínűségét, mint magas vérnyomás, szapora szívverés, csontritkulás, migrén, cukorbetegség, hallucinációk, depresszió, zavartság, szorongás
Az agyban a megnövekedett magnéziumszint javítja a rövid- és hosszútávú memóriát, fejleszti a tanulási képességet.
Izomgörcs
Az izomgörcs kialakulásának hátterében alapvetően az ionáramok egyensúlyának felborulása, ill. az izom tápanyag- és oxigénellátásának zavarai állnak.
Leggyakoribb az izom túlterhelése következtében kialakuló izomgörcs, ami sportolás vagy hosszan tartó fizikai megterhelés hatására következik be.
A magnézium hiánya gyakran okoz izomgörcsöt.
A magnéziumhiánynak többféle oka lehet, a nem megfelelő táplálkozás mellett pl. bélbetegségek okozhatják a felszívódás csökkenését, de alkoholizmusban is rendszerint alacsony a szintje. Megnő a szervezet magnéziumigénye fokozott fizikai igénybevétel során, vagy terhesség és szoptatás alatt. Nagy mennyiség távozhat a szervezetből hasmenés vagy vízhajtók szedése esetén; ez is okozhat hiánytüneteket. A magnéziumot természetes úton is lehet pótolni.
Bár sokfajta növény tartalmazza, rendszerint kis mennyiségben van bennük, ezért is fontos a változatos étrend és a napi többszöri zöldség- és gyümölcsfogyasztás.
A magnéziumhiány ritkán alakul ki elégtelen táplálkozás miatt, sokkal
gyakoribb az egyes gyógyszerek miatt létrejövő fokozott
magnéziumvesztés. Ilyen gyógyszerek lehetnek egyes vízhajtók, ACE-gátló
vérnyomáscsökkentők, kemoterápiás szerek, immunrendszergátlók, de akár
az alkohol is.
A B6-vitamin elősegíti a magnézium felszívódását, ezért ajánlják a szakemberek az együttes fogyasztást.
Terhességi magas vérnyomásban (preeclampsia) is hatékony, mert vérnyomáscsökkentő és közvetett módon véralvadásgátló hatása van.
Asztmás rohamok esetén is jótékony hatású lehet a magnézium adása, mert hörgőtágító hatása is van. Ezen előbb említett állapotokban azért lehet hatékony a magnézium, mert a magas kalciumszintet csökkenteni képes, ugyanis gátolja a kalcium bejutását a sejtekbe, vagyis védi a sejtet a túlzott mennyiségű kalciumfelvételtől.
A magnézium hiányának a következménye: a simaizmok összehúzódása, ennek többféle megjelenési formája lehet, pl. magas vérnyomás, szívritmuszavarok, hörgőszűkület stb… Csökkenti a stroke esélyét is.
Egy kutatás szerint a dohányzó férfiak mintegy 15 százalékkal csökkenthetik a stroke kialakulásának esélyét, ha magas magnéziumtartalmú ételeket fogyasztanak.
A legszembetűnőbb hatást a 60 év alatti férfiaknál tapasztalták. A kutatásban mintegy 26 566 olyan 50 és 69 év közötti férfi vett részt átlagosan, 13 és fél éven keresztül, akik naponta több mint 5 szál cigarettát szívtak.

A magnézium mint memóriajavító
Az agyban a megnövekedett magnéziumszint javítja a rövid és hosszú távú memóriát, fejleszti a tanulási képességet. A kutatók eredményei arra engednek következtetni, hogy a megnövekedett magnéziumbevitel javítja a kognitív képességeket, míg az életkor előrehaladtával tapasztalható memóriagyengüléshez többek között az alacsony magnéziumfogyasztás is hozzájárul..
A magnézium fontos hatása a nők szervezetében
A
magnézium a szervezet számára az egyik legfontosabb ásványi anyag, de a
PCOS-es nőknél 19-szer nagyobb a valószínűsége a magnéziumhiánynak,
mint a betegségben nem szenvedők körében.A magnéziumnak jelentős
szerep jut a szervezet számos fontos folyamatában. Részt vesz az
inzulin- és glükózjelátvitelben, és szükséges a szívizom-összehúzódás
szabályozásához is.
A policisztás petefészek-betegség (PCOS)
A PCOS egy mozaikszó, jelentése policisztás ovárium (petefészek)-szindróma, vagy ahogyan szerzői névvel jelölik: Stein-Leventhal-szindróma. Bár az elnevezés csak a petefészekre utal, valójában igen összetett, több szervet érintő betegségről van szó. Az optimális magnéziumszintnek számos előnye van. Bizonyítottan csökkenti a fájdalmat és a gyulladást, elősegíti a jobb alvást és csökkenti a PMS tüneteit is.
Csökkenti a szorongást
A szorongás és a depresszió is nagyon sok PCOS-beteget érint. Szakértők szerint a szorongás egyik háttérben meghúzódó oka az alacsony magnéziumszint lehet. Ezt támasztják alá azok a kutatási eredmények is, melyek szerint a magnéziumpótlás jelentősen csökkentette a betegek olyan szorongásos tüneteit, mint az apátia, ideges viselkedés, harag, idegesség, álmatlanság, szapora pulzus vagy szívdobogás. A magnéziumról emellett azt is kimutatták, hogy segíti a jobb alvást, ami szintén kedvező hatással van a szorongásra.