Ismerd meg a Q1 koenzimet

2025.01.21

Minden amit a Q1 koenzimről tudni kell !

A Q1 a szervezet legfontosabb koenzimje, számos biológiai reakció meggyorsítója.

A sejtek fejlődéséhez és az energiatermeléshez NADH-ra van szükség: élelmiszereinkből energiát kell nyernünk, amelynek során az elektronokat az NADH szállítja a sejtekben zajló életfontosságú energia-termelő folyamatok során.

A NADH közvetlen módon részt vesz a sejtszintű immunvédekezési rendszerben és emellett fontos antioxidáns is! Ezért minél nagyobb mennyiségben áll a test rendelkezésére NADH, annál több védelmet képes az immunrendszer biztosítani !

MIT KELL TUDNI A Q1 KOENZIMRŐL?

A NADH egy olyan komplex vegyület, amely többek között B3-vitaminból (nikotinamid) épül fel. A NADH a sejtek energiatermelő folyamatainak és antioxidáns rendszerének nélkülözhetetlen eleme. Alapvető szerepe van az elektronok szállításában a redoxpotenciál-transzfer során. Biokémiailag a NADH a szervezetben megtalálható egyik legpotenciálisabb antioxidáns rendszer.

Mire használjuk? / főbb hatásai:

  • Segít megelőzni a kardiovaszkuláris betegségeket (elsősorban a szívelégtelenséget), ill. a már kialakult rendellenességek esetén is javulást eredményezhet a használata.
  • Magas vérnyomás: Az eddigi megfigyelések alapján az mondható el, hogy 8-15 Hgmm-rel képes csökkenteni a vérnyomás értékét.
  • A szervezetben erős antioxidáns hatással rendelkezik, amely hatását főleg a mitokondriumban fejti ki.
  • Mitokondriális betegségek: A Q10 és/vagy Q1 alkalmazása a korábban bemutatott biokémiai hatás alapján indokolt a következő kórképekben: myopathiak és encephalomyopatiák.
  • Csökkentheti a regenerációs időt, mivel részt vesz az ATP termelésében. Krónikus fáradtság szindróma esetén is segíthet.

További előnyei

  • Az orvostudomány számos olyan megbetegedést ismer, melyet a szabad gyökök okoznak (néhány szív- és érrendszeri megbetegedés, több daganatos megbetegedés, az ízületeket érintő degeneratív betegségek és az öregedéssel kapcsolatos kórformák). Ez azt is jelenti, hogy a Q1 alkalmazása előnyös lehet ezekben a betegségekben.
  • Úgy tűnik, védi az idegeket, lassítja a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór súlyosbodását.
  • Alzheimer-kór: Klinikai vizsgálatok azt bizonyították, hogy a Q10 és/vagy Q1 alkalmazása csökkentette a demencia kialakulását és progresszióját Alzheimer-kórban.
  • Parkinson-kór: Klinikai vizsgálatok azt bizonyították, hogy a Q10 és/vagy Q1 alkalmazása csökkentette a Parkinson-kór tüneteit.

Hogyan használjuk?

  • A Q1 koenzim zsírban oldódó anyag. Így ajánlatos zsírt tartalmazó étkezés közben/után bevenni, ez fokozhatja a felszívódó mennyiséget. Naponta 1-5 mg szedése javasolt!
  • Tiltás: nem szerepel semmilyen tiltólistán.

Kölcsönhatások egyéb hatóanyagokkal

  • Q1 szükséges ahhoz, hogy a Q10 az antioxidáns, ill. energiatermelésben játszott szerepét betöltse.

Mi is pontosan a Q1 NADH?

A KOENZIM-1(Q1) minden élő növényi és állati sejtben megtalálható, minthogy alapvető fontosságú az energiatermeléshez, és ezáltal minden sejt életben maradásához. Az állati sejtek több KOENZIM-1(Q1)-t termelnek, mivel nagyobb az energiaszükségletük is.
A legnagyobb KOENZIM-1(Q1)-tartalom azokban a sejtekben és szövetekben fordul elő, amelyek a legnagyobb energia-szükséglettel bírnak. Ezek a szív, az agy, az izmok, a máj és a vesék.

Az NADH-t a KOENZIM-1(Q1) névvel is szokták illetni. Ez a megnevezés a KOENZIM-1(Q1) jelentőségét hangsúlyozza, lévén szervezetünkben a legfontosabb koenzim. A koenzimeknek az enzimek mellett jelen kell lenniük mint kiegészítő anyagoknak (szakszóval "faktorok"-nak), hogy az enzimek aktívak legyenek.

Az emberi szervezetben több mint 1000 anyagcsere-reakciót szabályoz a Q1 koenzim

A KOENZIM-1(Q1) által katalizált számos biokémiai reakció közül az alábbiaknak van a legkiemelkedőbb jelentősége:

  • A KOENZIM-1(Q1) az energiatermelés "üzemanyaga" minden sejtben.
  • A KOENZIM-1(Q1) elősegíti a sejtek érintetlenségének, épségének megőrzését.
  • A KOENZIM-1(Q1) támogatja a test saját elhárító mechanizmusát.
  • Ha hiány van KOENZIM-Q1 -ből, akkor a testi vagy a szellemi fáradtság érezhetővé válik.
  • A KOENZIM-1(Q1) minden élő sejtben előfordul.
  • A legmagasabb KOENZIM-1(Q1)-tartalom a húsokban, a szárnyasokban és a halakban található. A zöldségek, gyümölcsök, vagy másféle növényi élelmiszerek sokkal kisebb mennyiségben tartalmaznak KOENZIM-1(Q1)-et, mint a húsok.

Az élelmiszerek összes KOENZIM-1(Q1)-tartalmának gyakorlatilag teljes egésze tönkremegy a főzés folyamán. A nyers élelmiszerekből származó KOENZIM-1(Q1)-t pedig a gyomorban lévő savak bontják le. Az egyedüli lehetőség arra, hogy ezt a létfontosságú anyagot kielégítő mennyiségben fel tudjuk venni az élelmiszerekből, abban áll, hogy a KOENZIM-1(Q1)-et vesszük magunkhoz!

Q1 – minden testi sejt új energiaforrása

Testünk valamennyi élő sejtje energiát igényel ahhoz, hogy feladatát el tudja látni.

  1. Az izmoknak ahhoz kell energia, hogy mozogni tudjanak.
  2. Az agy az energiát a működőképes felismerő és emlékező tulajdonságokhoz igényli.
  3. A szívnek az energia a pumpálási-szivattyúzási feladatok ellátásához kell.
  4. A tüdő nem képes energia nélkül lélegezni.
  5. Az energiatermelésre való képesség az előfeltétele annak, hogy egy sejt egyáltalán létezni tudjon. Energia nélkül minden sejt elpusztul.

Egy élő sejtnek az energiatermeléshez a következő tápanyagokra van szüksége:

  • Cukorra a táplálékból,
  • Oxigénre és
  • NADH-re, azaz a KOENZIM-1(Q1) -re.

Egy olyan folyamatban, amit sejtlégzésnek neveznek és ami minden egyes testi sejtben végbemegy, a glükózból egy speciális, a sejt számára felhasználható formájú – üzemanyag -, mégpedig a KOENZIM-1(Q1) jön létre. Ez az anyagcsere-folyamatok egymás után lezajló (kaszkád) lépései során reakcióba lép az oxigénnel, miközben víz képződik és energia szabadul fel.

Ezt az energiát kémiai alakban, egy ATP-nek (Adenozin-trifoszfát, angolul: "Adenosin-TriPhosphate") nevezett vegyületben tárolja a sejt.

KOENZIM-Q1 elősegíti a sejtek épségének megóvását

Számtalan anyag hat naponta az emberre. Ezek befolyást tudnak gyakorolni a sejtekre, miközben a sejteket három döntő fontosságú helyen támadják meg: A sejtmembránon keresztül, a mitochondriumnál (ahol az energiaképződés végbemegy), és a sejtmagban lévő géneknél. Ha a sejtmembrán megsérülnek, akkor "lyukassá" válik. Ilyenkor citoplazma lép ki és a sejt elpusztul.

Ha a mitochondrium sérül meg, akkor csökken az energiatermelés. Amikor egy meghatározott szint alá esik az energiatermelés, akkor a sejt az energiahiány következtében tönkremegy, elpusztul.

Támogatja a szervezet saját védekező mechanizmusát:

A fehérvérsejtek képesek arra, hogy a baktériumokat, vírusokat és más fertőző ágenseket eltávolítsák, eliminálják. Ehhez azonban nagy mennyiségű energiára van szükség. Ezért játszik oly döntően fontos szerepet a KOENZIM-1(Q1) az immunvédekezésben, és minél több KOENZIM-1(Q1) áll a szervezet rendelkezésére, annál jobban működik immunrendszerünk, és annál jobban meg vagyunk védve a fertőzésektől. A KOENZIM-1(Q1) elősegíti a fontos anyagok képződését a testünkben

Ide sorolandók az úgynevezett

  • ingerületátvivő anyagok (neurotranszmitterek),
  • az agy kémiai üzenettovábbító szerei, a küldöncök, melyek nagyon fontosak az emlékezőképességben,
  • a gondolkodási teljesítményben,
  • de még a pszichikai viselkedésben is.

Ezért minél nagyobb mennyiségben áll a test rendelkezésére NADH, annál több védelmet képes az immunrendszer biztosítani.

Felhasznált irodalom:

  1. Crane F.L., Hatefi Y., Lester R.I., Widmer C. (1957) Isolation of a quinone from beef heart mitochondria. In: Biochimica et Biophys. Acta, vol. 25, pp 220-221.
  2. Eighth International Symposium on Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q (1994) Littarru G.P., Battino M. , Folkers K. (Eds) The Molecular Aspects of Medicine, Vol. 15 (Supplement), pp S1-S294.
  3. Folkers K, Brown R, Judy WV, Morita M. Survival of cancer patients on therapy with coenzyme Q10. Biochem Biophys Res Commun. 1993;192:241-245.
  4. Folkers K., Langsjoen Per H.,Willis R., Richardson P., Xia L.,Ye C., Tamagawa H. (1990) Lovastatin decreases coenzyme Q levels in humans. Proc. Natl. Acad Sci. Vol. 87, pp.8931-8934.
  5. Folkers K., Vadhanavikit S., Mortensen S.A. (1985) Biochemical rationale and myocardial tissue data on the effective therapy of cardiomyopathy with coenzyme Q10. In: Proc. Natl. Acad. Sci., U.S.A., vol. 82(3), pp 901-904.
  6. Judy W.V., Hall J.H., Toth P.D., Folkers K. (1986) Double blind-double crossover study of coenzyme Q10 in heart failure. In: Folkers K., Yamamura Y. (eds) Biomedical and clinical aspects of coenzyme Q, vol. 5. Elsevier, Amsterdam, pp 315-323.
  7. Langsjoen P. H., Langsjoen P. H., Willis R., Folkers K. (1994) Treatment of essential hypertension with coenzyme Q10. In: Eighth International Symposium on Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q (1994) Littarru G.P., Battino M. , Folkers K. (Eds) The Molecular Aspects of Medicine, Vol. 15 (Supplement), pp S287-S294.
  8. Langsjoen P. H., Langsjoen, P. H., Folkers, K. (1989) Long term efficacy and safety of coenzyme Q10 therapy for idiopathic dilated cardiomyopathy. In: The American Journal of Cardiology, Vol. 65, pp 521 – 523.
  9. Langsjoen Per.H., Vadhanavikit S., Folkers K. (1985) Response of patients in classes III and IV of cardiomyopathy to therapy in a blind and crossover trial with coenzyme Q10. In: Proc. Natl. Acad. of Sci., U.S.A., vol. 82, pp 4240-4244.
  10. Mellors A., Tappel A.L. (1966) The inhibition of mitochondrial peroxidation by ubiquinone and ubiquinol. J. Biol. Chem., vol. 241, pp 4353-4356.
  11. Mortensen S.A., Vadhanavikit S., Folkers K. (1984) Deficiency of coenzyme Q10 in myocardial failure. In: Drugs Exptl. Clin. Res. X(7) 497-502.