Glükozamin
GLÜKÓZAMIN-SZULFÁT HATÁSA
Kulcsfontosságú hatóanyag a porcok egészségének megőrzésében, mely
glükózból és glutaminból (aminosav) épül fel. A glükózamin-szulfát a legkedvezőbb típusa,
mivel könnyen felszívódik, mert a glükózamin pozitív kölcsönhatásban
van a szulfáttal.
A természetes glükózamin általában a kagyló "exoskeltonjaiból" származik, beleértve a garnélarákot, a rákot és a homárt. Ezek a lények mindegyike glükózamint tartalmaz a merev, külső héjában.
Gátló hatása van a porcszövetet bontó enzimekre, így lassítja vagy megállíthatja a porcszövet pusztulását. Vízmegkötő képessége révén javítja az ízületi folyadék viszkozitását.
Két alaptípusa van, a glükozamin-hidroklorid és a glükozamin-szulfát.
Bár nincs szabály arra vonatkozóan, hogy mennyit kell bevinnünk belőle, az ajánlott napi bevitel 500 és 1500 milligramm közé tehető a legtöbb ember számára, ami fokozott fizikai igénybevétel vagy mozgás-szervrendszeri probléma esetén akár 3000 mg is lehet.
Laboratóriumi körülmények között 1876-ban állították elő először sósavval, méghozzá sósavval hidrolizált kitinből, ám a kémiai felépítése egészen 1939-ig váratott magára.
Napjainkban már évtizedek óta számon tartják csont-, porc-, valamint ízületerősítőként.
Mit csinál a glükozamin?
Testünk kémiai vegyületek képzésére használja fel a glükozamint, amelyek többek között az ínszalagok, a porcszövetek és az ízületi folyadék alkotóelemei.
Az ízületek egy vagy több csont összeköttetései – normális esetben súrlódásmentes mozgással, amit a csontvégeken lévő ízületi porcok garantálnak a közöttük lévő ízületi folyadékkal.
Kutatások bizonyítják, hogy a glükozamin hozzájárulhat a porcok vastagságának és az ízületi folyadék mennyiségének megőrzéséhez vagy növeléséhez.
A glükozamin-szulfát egyik előnyös tulajdonsága, hogy könnyebben emészthető, jobban felszívódik, tehát összességében jobban hasznosul.
Valószínűleg ennek tudható be, hogy az ezt tartalmazó táplálékkiegészítők kiemelkedő népszerűségnek örvendnek egyrészt a sportolók körében, másrészt pedig mindazoknál, akik megelőzés vagy kiegészítő kezelés gyanánt szedik.
A porcok kopása korral jár szokták mondani....
Az életünk során a csontok végeit védő porcok megkopnak, majd idővel méretük oly mértékben lecsökken, hogy a mozgások alatt már semmi nem védi a csontokat, azok közvetlenül egymással érintkeznek. Ezt a folyamatot jelzi, ha a térdeink fájnak lépcsőzésnél, vagy séta közben a csípőnk területén érzünk fájdalmat. A porcok lebomlása az idő előrehaladtával természetes folyamatnak is tekinthető, de genetikai tényezők mellett ízületi sérülés, túlsúly és a mozgásszegény életmód is szerepet játszik abban, hogy kinél mikor és milyen mértékben zajlik le ez a folyamat.
Melyik problémám lehet kopás vagy gyulladás,esetleg mindkettő?
Az ízületi kopás kezelésével a reumatológia területe foglalkozik, ezért ha arra gyanakszunk, hogy esetünkben ez a betegség okozhatja a tüneteket, akkor ilyen irányba kell indulnunk. Ha a reumatológus úgy ítéli meg, hogy esetünkben inkább autoimmun folyamat játszik szerepet a tünetek megjelenésében, akkor immunológus bevonásával zajlik a beteg kezelése, különösen azért, mert az ízületeken túlmenően egyéb belső szervek érintettsége is előfordulhat.
A kezelésében fontos szerepet kapnak az izületeket erősítő készítmények terápiás alkalmazása, mint pl a glükosamine és MSM készítmények .